TEXOPLAST UP714
Prisintervall: 140 kr till 1,400 kr
Medeltrögt
Medeltrögt flytande med en dynamisk viskositet på 600-800 mPa.s Lätt spaltfyllande. Ett allroundlim för plast, metall, komposit, gummi, läder, frigolit, keramik, balsa med mera. Ett lim även lämpat för trä och porösa material. Limmar material i olika kombinationer.
- Beskrivning
- Ytterligare information
Beskrivning
TEXOPLAST UP714 är ett snabbhärdande Cyanoakrylatlim som härdar mellan 10-60 sek. beroende på vilket material som limmas samt beroende på temperatur och på omgivningens miljö. Uppnår 90% av full styrka inom 10 min. och fullt uthärdat på 16 tim. Viskositet 600 cP. Viskositeten är dynamisk och ökar under lagerhållning. Spaltfyllnad max 0,2-0,3mm. UP714 har en viss fixeringstid innan det nyper fast när du utsätter det för hård press. Lätt spaltfyllande på grund av den lite tjockare konsistensen. Limmar med hög hållfasthet.
TEXOPLAST UP714
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB TexoPlast UP714 | SDB TexoPlast UP714 |
| Art nr | Produkt | Storlek | Variant |
|---|---|---|---|
| 0107140026 | Texoplast UP714 | 25g | Rund |
| 0107140050 | Texoplast UP714 | 50g | Rund |
| 0107140500 | Texoplast UP714 | 500g | Rund |
| Under Uppdatering | Texoplast UP714 | 500g | Fyrkantig |
| Material | Härdtid | Skjuvhållfasthet |
|---|---|---|
| Stål | Under Uppdatering | 15-25 N/mm² |
| Rostfritt | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| Aluminium | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Trä | Under Uppdatering | |
| ABS-plast | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Polykarbonat | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | Modifierat Cyanoakrylat. Etyl. |
| Färg: | Färglöst. Klart |
| Temperaturområde: | -50°C – +80°C. |
| Spaltfyllnad: | 0,20 till max 0,25 mm. Lägre spalt ger starkare fog. |
| Härdningstid: | 10-60 sek. beroende på vilka material som limmas. |
| Genomhärdningstid: | 16 timmar. Efter ca 10 min. har ca 90% av full styrka uppnåtts under normala förhållanden. |
| Viskositet: | ca 600 cP. Dynamiskt mellan ca 600-800 cP. |
| Specifik vikt: | ca 1,05g/cm³. |
| Flampunkt: | Under Uppdatering |
| Smältpunkt: | Under Uppdatering |
TEXOPLAST UP714
UP714 är ett allroundlim som effektivt limmar metaller, många plaster, kompositer, elastomerer, gummi, trä, balsa, lackerat, keramik, porslin, sten, läder, textil, frigolit med mera i olika kombinationer mot vartannat.
På grund av sin konsistens så är UP714 speciellt lämpat för limning av trä, textilier och andra porösa material då det inte sugs in i materialet lika lätt. Mycket lämpat för limning trä mot trä eller trä mot plast eller metall. Även för limning av frigolit och andra cellplaster mot olika typer av material. UP714 kan vid behov användas tillsammans med aktivator CA778 och CA778S. Vilket är absolut nödvändigt vid limning av trä och andra porösa material som innehåller syre som motverkar optimal härdning.
TexoPlast UP714 levereras i 25g ovala flaskor, 50g runda eller ovala flaskor samt 500g runda flaskor. Även 4-kantig flaska för längre lagerhållning. På förfrågan även 2,5kg och 25kg dunkar.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.
Ytterligare information
| Storlek | 25g, 50g, 500g |
|---|---|
| Form | Fyrkantig, Rund |





