TEXOPLAST UP707
Prisintervall: 140 kr till 1,400 kr
Trögflytande
Ett trögflytande lim med en dynamisk viskositet på 1.500-1.800 cP. Limmet är något spaltfyllande. Allround för plast, metall, gummi, läder, frigolit, keramik med mera. Ett lim som på grund av sin viskositet också är mycket lämpat för trä och porösa material.
- Beskrivning
- Ytterligare information
Beskrivning
Texoplast UP707 är ett snabbhärdande Cyanoakrylat-Lim som härdar mellan 10-60 sek. beroende på vilket material som limmas samt beroende på temperatur och på omgivningens miljö. Uppnår 90% av full styrka inom 10 min. och fullt uthärdat på 16 tim. TexoPlast UP707 levereras i 25g ovala flaskor, 50g runda eller ovala flaskor samt 500g runda flaskor. Även 4-kantig flaska för längre lagerhållning. På förfrågan även 2,5kg och 25kg dunkar.
TEXOPLAST UP707
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB TexoPlast UP707 | SDB TexoPlast UP707 |
| Art nr | Produkt | Storlek | Variant |
|---|---|---|---|
| 0107070026 | Texoplast UP707 | 25g | Rund |
| 0107070050 | Texoplast UP707 | 50g | Rund |
| 0107070051 | Texoplast UP707 | 50g | Oval |
| 0107070500 | Texoplast UP707 | 500g | Rund |
| Under Uppdatering | Texoplast UP707 | 500g | 4-kantig |
| Material | Härdtid | Skjuvhållfasthet |
|---|---|---|
| Stål | Under Uppdatering | 15-25 N/mm² |
| Rostfritt | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| Aluminium | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Trä | 60 sek | |
| ABS-plast | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Polykarbonat | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | Modifierat Cyanoakrylat. Etyl. |
| Färg: | Färglöst. Klart. |
| Temperaturområde: | -50° C – 80° C |
| Spaltfyllnad: | ca max 0,30mm ju lägre fog desto starkare fog. |
| Härdningstid: | 10-60 sekunder beroende på material. |
| Genomhärdningstid: | 16 timmar. Efter ca 10 min har ca 90% av full styrka uppnåtts under normala förhållande. |
| Viskositet: | ca 1.500 cP. Dynamiskt mellan ca 1.500-1.800 cP. |
| Specifik vikt: | ca 1,06 g/cm3 |
| Flampunkt: | 87°C |
| Mjukningspunkt: | >80° |
TEXOPLAST UP707
Texoplast UP707 är ett snabbhärdande Cyanoakrylat-Lim som härdar mellan 10-60 sek. beroende på vilket material som limmas samt beroende på temperatur och på omgivningens miljö. Uppnår 90% av full styrka inom 10 min. och fullt uthärdat på 16 tim. Viskositet 1.500 cP. Viskositeten är dynamisk och ökar under lagerhållning. Spaltfyllnad ca max 0,3mm. UP707 har en viss fixeringstid innan det nyper fast när du utsätter det för hård press. Något spaltfyllande på grund av den lite tjockare konsistensen. Limmar med hög hållfasthet. UP707 är ett allroundlim som effektivt limmar metaller, många plaster, kompositer, elastomerer, gummi, trä, balsa, lackerat, keramik, porslin, sten, läder, textil, frigolit med mera i olika kombinationer mot vartannat.
På grund av sin konsistens så är UP707 speciellt lämpat för limning av trä, textilier och andra porösa material då det inte sugs in i materialet. Mycket lämpat för limning trä mot trä eller trä mot plast eller metall. Även för limning av frigolit och andra cellplaster mot olika typer av material. UP707 kan vid behov användas tillsammans med aktivator CA778 och CA778S. Vilket är absolut nödvändigt vid limning av trä och andra porösa material som innehåller syre som motverkar optimal härdning.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.
Ytterligare information
| Storlek | 25g, 50g, 500g |
|---|---|
| Form | Oval, Rund, Fyrkantig |





