TEXOPLAST UP711
Prisintervall: 140 kr till 1,400 kr
Tunnflytande
TEXOPLAST UP711 är ett snabbhärdande och tunnflytande lim med en dynamisk viskositet på 40-90 cP. Endast för material med fina kontaktytor. Särskilt effektivt för svårlimmade plaster och elastomerer. Även för metall, kompositer och andra material.
- Beskrivning
- Ytterligare information
Beskrivning
TEXOPLAST UP711 är ett snabbhärdande Cyanoakrylatlim som härdar mellan 2-15 sek. beroende på vilket material som limmas samt beroende på temperatur och på omgivningens miljö. Uppnår 90% av full styrka inom 10 min. och fullt uthärdat på 16 tim. Viskositet 40 cP. Viskositeten är dynamisk och ökar under lagerhållning. Spaltfyllnad max 0,05-0,10mm. UP711 har ingen fixeringstid utan det nyper fast nästan direkt. Inte spaltfyllande. Limmar med hög hållfasthet.
TEXOPLAST UP711
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB TexoPlast UP711 | SDB TexoPlast UP711 |
| Art nr | Produkt | Storlek | Variant |
|---|---|---|---|
| 0107110026 | Texoplast UP711 | 25g | Rund |
| 0107110050 | Texoplast UP711 | 50g | Rund |
| 0107110500 | Texoplast UP711 | 500g | Rund |
| Under Uppdatering | Texoplast UP711 | 500g | Fyrkantig |
| Material | Härdtid | Skjuvhållfasthet |
|---|---|---|
| Stål | Under Uppdatering | 15-25 N/mm² |
| Rostfritt | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| Aluminium | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Trä | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| ABS-plast | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Polykarbonat | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | Modifierat Cyanoakrylat. Etyl. |
| Färg: | Färglöst. Klart |
| Temperaturområde: | -50°C – +80°C. |
| Spaltfyllnad: | ca 0,05 till max 0,1 mm |
| Härdningstid: | 2-15 sek. beroende på vilket material som limmas. |
| Genomhärdningstid: | 16 timmar. Efter ca 10 min. har ca 90% av full styrka uppnåtts under normala förhållanden. |
| Viskositet: | ca 40 cP. Dynamiskt mellan ca 40-90 cP. |
| Specifik vikt: | ca 1,05g/cm³. |
| Flampunkt: | Under Uppdatering |
| Smältpunkt: | Under Uppdatering |
TEXOPLAST UP711
UP711 är ett allroundlim som effektivt limmar metaller, många plaster, kompositer, elastomerer, gummi, lackerat, läder m.m i olika kombinationer mot vartannat. Särskilt bra för limning av svårlimmade plaster och elastomerer mot vartannat eller mot andra typer av material. Ett lim bra även för metall. UP711 kan i vissa fall vid behov användas tillsammans med aktivator CA778 och CA778S. Men vi rekommenderar att utföra egna prover. Härdningen kan i vissa fall bli så explosiv att limmet helt enkelt brinner upp. Det beror helt på vilket material som limmas samt temperaturen och omgivningens miljö.
TexoPlast UP711 levereras i 25g ovala flaskor, 50g runda flaskor samt 500g runda flaskor. Även 4-kantig flaska för längre lagerhållning. På förfrågan även 2,5kg och 25kg dunkar.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.
Ytterligare information
| Storlek | 25g, 50g, 500g |
|---|---|
| Form | Fyrkantig, Rund |





