TEXOPLAST UP710
Prisintervall: 140 kr till 1,400 kr
Extra tunnflytande
TEXOPLAST UP710 är ett extra tunnflytande lim med en dynamisk viskositet på 12-32 cP. Konsistens likt vatten. Extremt snabbhärdande. För limning av svårlimmade plaster och elastomerer. Även för limning av metall och andra material med fina kontaktytor.
- Beskrivning
- Ytterligare information
Beskrivning
TEXOPLAST UP710 är ett snabbhärdande Cyanoakrylatlim som härdar mellan 1-10 sek. beroende på vilket material som limmas samt beroende på temperatur och på omgivningens miljö. Uppnår 90% av full styrka inom 10 min. och fullt uthärdat på 16 tim. Viskositet 12 cP. Viskositeten är dynamisk och ökar under lagerhållning. Spaltfyllnad max ca 0,05mm. UP710 har ingen fixeringstid utan det nyper fast omedelbart. Inte spaltfyllande. Penetrerande effekt. Limmar med extra hög hållfasthet.
TEXOPLAST UP710
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB TexoPlast UP710 | SDB TexoPlast UP710 |
| Art nr | Produkt | Storlek | Variant |
|---|---|---|---|
| 0107100026 | Texoplast UP710 | 25g | Rund |
| 0107100050 | Texoplast UP710 | 50g | Rund |
| 0107100500 | Texoplast UP710 | 500g | Rund |
| Under Uppdatering | Texoplast UP710 | 500g | Fyrkantig |
| Material | Härdtid | Skjuvhållfasthet |
|---|---|---|
| Stål | Under Uppdatering | 15-25 N/mm² |
| Rostfritt | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| Aluminium | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Trä | Under Uppdatering | |
| ABS-plast | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Polykarbonat | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | Modifierat Cyanoakrylat. Etyl. |
| Färg: | Färglöst. Klart. |
| Temperaturområde: | -50°C – +80°C. |
| Spaltfyllnad: | ca 0,05 mm |
| Härdningstid: | 1-10 sek. beroende på vilket material som limmas. |
| Genomhärdningstid: | 16 timmar. Efter ca 10 min har ca 90% av full styrka uppnåtts under normala förhållande. |
| Viskositet: | ca 12 cP. Dynamiskt mellan ca 12-32 cP. |
| Specifik vikt: | ca 1,05g/cm³. |
| Flampunkt: | Under Uppdatering |
| Smältpunkt: | Under Uppdatering |
TEXOPLAST UP710
UP710 är ett allroundlim som effektivt limmar metaller, många plaster, kompositer, elastomerer, gummi, lackerat m.m i olika kombinationer mot vartannat. Dock måste de detaljer som ska limmas ha släta, täta och fina kontaktytor. UP710 är ett lim som är särskilt bra för limning av PVC, EPDM samt svårlimmade plaster och elastomerer mot vartannat. Ett lim också för metall. UP710 bör inte användas tillsammans med aktivator CA778 och CA778S, då limmet i sig har extremt snabb härdning. Om du använder aktivator på detta lim så kan härdningen bli så explosiv att limmet brinner upp.
TexoPlast UP710 levereras i 25g runda flaskor, 50g runda flaskor samt 500g runda flaskor. Även 4-kantig flaska för längre lagerhållning. På förfrågan även 2,5kg och 25kg dunkar.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.
Ytterligare information
| Storlek | 25g, 50g, 500g |
|---|---|
| Form | Fyrkantig, Rund |







