TEXOPLAST UP708
Prisintervall: 212 kr till 1,400 kr
Extra trögflytande
Ett extra trögflytande lim för plast, metall, gummi, läder och trä med mera. Extra spaltfyllande. Kan kombineras med härdare.
- Beskrivning
- Ytterligare information
Beskrivning
TEXOPLAST UP708 är ett extra trögflytande snabbhärdande superlim som effektivt limmar en mängd olika material såsom olika plaster, gummi, metaller, lackerat, keramik, porslin, balsa, trä, porösa material, läder, textil, frigolit och mycket mera i olika kombinationer mot vartannat. Ett bra allroundlim med viss fixeringstid innan det nyper fast vid hård press.
TEXOPLAST UP708
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB TexoPlast UP708 | SDB TexoPlast UP708 |
| Art nr | Produkt | Storlek | Variant |
|---|---|---|---|
| 0107080050 | Texoplast UP708 | 50g | Rund |
| 0107080500 | Texoplast UP708 | 500g | Rund |
| Under Uppdatering | Texoplast UP708 | 500g | 4-kantig |
| Material | Härdtid | Skjuvhållfasthet |
|---|---|---|
| Stål | Under Uppdatering | 15-25 N/mm² |
| Rostfritt | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| Aluminium | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Trä | Under Uppdatering | |
| ABS-plast | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Polykarbonat | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | Etyl. |
| Färg: | Färglöst. Klart. |
| Temperaturområde: | -50ºC – +90ºC. Tillfälligt högre. |
| Spaltfyllnad: | ca max 0,45 mm |
| Härdningstid: | 3-60 sekunder beroende på material. |
| Genomhärdningstid: | 24 timmar. Efter ca 10 min har ca 90% av full styrka uppnåtts under normala förhållande |
| Viskositet: | Dynamisk ca 1.800-2.800 mPa.s |
| Specifik vikt: | ca 1,06 g/cm³. |
| Flampunkt: | Under Uppdatering |
| Smältpunkt: | Under Uppdatering |
TEXOPLAST UP708
Något spaltfyllande på grund av den tjockare konsistensen. Denna konsistens gör också att det inte sugs in i porösa material lika lätt. UP708 är ett lim särskilt lämpat för limning av trä, porösa material, frigolit och plaster. Kan vid behov användas tillsammans med härdare/aktivator TexoPlast CA777, CA778 och CA778S. För att limma porösa material såsom poröst trä, textil, skumgummi m.m. så krävs att man kombinerar limningen med härdare/aktivator.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.
Ytterligare information
| Vikt | 0,2 kg |
|---|---|
| Storlek | 50g, 500g |
| Form | Fyrkantig, Rund |





