TEXOFLEX LD880
TEXOFLEX LD880 är ett 1-komp. Kontaktlim i 5 liters plåtburk med lock. Öppettid 1-10 min. Torrhalt 25%. Baserat på Nitrilgummi upplöst i lösningsmedel. Används som torrlimning för snabb vidhäftning. Ofärgat men kan dock levereras i valfri färg såsom blå, brun och svart med flera färger.
- Beskrivning
Beskrivning
TEXOFLEX LD880 är ett elastiskt nitrilgummibaserat lim som härdar snabbt genom att ingående lösningsmedel avdunstar. Torrhalt ca 25% som återstår när lösningsmedlet avdunstat. Öppettid ca 1-10 min. beroende på material, temperatur och mängden lim. Bör användas som torrlimning. Levereras i 5 Liters plåtburkar med lock. Transparent. Kan dock levereras efter kundens önskemål i valfri kulör såsom svart, blått, grönt och brunt med flera färger.
TEXOFLEX LD880
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB TexoFlex LD880 | SDB TexoFlex LD880 |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | Nitril. |
| Färg: | Transparent. |
| Konsistens: | Elastiskt. |
| Flampunkt: | -18°C |
| Avluftning/Öppettid: | ca 1 min. till max ca 10 min. beroende på material och mängden lim. |
| Sammanfogning: | Vid torrlimning så snart det är klibbfritt. |
| Viskositet: | 4.500-5.500 cps. Lätt trögflytande. |
| Specifik vikt: | ca 0,84 g/cm³. |
| Arbetstemp.: | Helst rumstemp. Dock lägst +7°C. Ju lägre temp. desto längre härdtid. |
| Förbrukning: | 1,5-2,5 m² per liter. Beroende på material och mängden lim. |
Nitrilbaserat kontaktlim som kan levereras i olika färger.
TEXOFLEX LD880 limmar mjuk plasticiserad PVC och Polyuretanmaterial mot vartannat eller mot metall. Limmar även filt, cellplast, frigolit, nitrilgummi, textil och trä med mera i olika kombinationer. Även lämpat som försegling och förstärkning av ytor och kanter på sildukar, arbetsdukar, mattor, filter och presenningar med mera för att förhindra att dessa fläks upp eller slits sönder. Limmet ger också ett gott skydd mot nötning och abrasion.
Bruksanvisning: Torrlimning. Pensla eller rolla lim på båda sidorna av de detaljer som ska limmas. Låt det ingående lösningsmedlet avdunsta tills limmet känns klibbfritt och nästan helt torrt. Sammanfoga sedan detaljerna under tryck. Använd gärna en roller för att jämna ytan och för att få optimal kontakt samt för att avlufta ytan. Använd presstryck tills en funktionshållfasthet uppnåtts. Se till att detaljerna är rätt fixerade vid sammanfogning eftersom limmet vidhäftar omgående och det inte finns möjlighet till justering efter sammanfogning.
Utför alltid egna prover före användning för att säkerställa att limmet och dess egenskaper motsvarar dina förväntningar och att du också gör egna prover för att du skall kunna avgöra om limmet är lämpat att användas till just dina avsedda ändamål.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.





