TEXOPLAST UP713
Prisintervall: 140 kr till 1,400 kr
Medeltrögt
TEXOPLAST UP713 är ett lätt medeltrögt lim med en dynamisk viskositet på 280-400 cP. Ett mångsidigt lätt spaltfyllande lim för dig som vill limma olika material mot vartannat eller i olika kombinationer. Toppklass. Limmar plast, metall, gummi, trä, läder, textil, frigolit med mera.
- Beskrivning
- Ytterligare information
Beskrivning
TEXOPLAST UP713 är ett snabbhärdande Cyanoakrylatlim som härdar mellan 4-30 sek. beroende på vilket material som limmas samt beroende på temperatur och på omgivningens miljö. Uppnår 90% av full styrka inom 10 min. och fullt uthärdat på 16 tim. Viskositet 280 cP. Viskositeten är dynamisk och ökar under lagerhållning. Spaltfyllnad max 0,2mm. UP713 har en viss fixeringstid innan det nyper fast när du utsätter det för hård press. Svagt spaltfyllande. Limmar med hög hållfasthet.
TEXOPLAST UP713
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB TexoPlast UP713 | SDB TexoPlast UP713 |
| Art nr | Produkt | Storlek | Variant |
|---|---|---|---|
| 0107130026 | Texoplast UP713 | 25g | Rund |
| 0107130050 | Texoplast UP713 | 50g | Rund |
| 0107130500 | Texoplast UP713 | 500g | Rund |
| Under Uppdatering | Texoplast UP713 | 500g | Fyrkantig |
| Material | Härdtid | Skjuvhållfasthet |
|---|---|---|
| Stål | Under Uppdatering | 15-25 N/mm² |
| Rostfritt | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| Aluminium | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Trä | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| ABS-plast | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Polykarbonat | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | Modifierat Cyanoakrylat. Etyl. |
| Färg: | Färglöst. Klart. |
| Temperaturområde: | -50°C – +80°C. |
| Spaltfyllnad: | 0,15 till max 0,20 mm. Lägre spalt ger starkare fog. |
| Härdningstid: | 4-30 sek. Beroende på vilka material som limmas. |
| Uthärdningstid: | 16 timmar. Efter ca 10 min. har ca 90% av full styrka uppnåtts. |
| Viskositet: | ca 280 cP. Dynamiskt mellan ca 280-400 cP. |
| Specifik vikt: | ca 1,05g/cm³. |
| Flampunkt: | Under Uppdatering |
| Smältpunkt: | Under Uppdatering |
TEXOPLAST UP713
UP713 är ett allroundlim som effektivt limmar metaller, många plaster, kompositer, elastomerer, gummi, trä, balsa, lackerat, keramik, porslin, sten, läder, textil, frigolit med mera i olika kombinationer mot vartannat. Ett lim särskilt bra för limning av olika material mot vartannat. Även ett bra lim för limning av plaster.
På grund av sin konsistens så är UP713 också speciellt lämpat för limning av trä, textilier och andra porösa material då det inte sugs in i materialet lika lätt. Mycket lämpat för limning trä mot trä eller trä mot plast eller metall. Även för limning av frigolit och andra cellplaster mot olika typer av material. UP713 kan vid behov användas tillsammans med aktivator CA778 och CA778S. Vilket är absolut nödvändigt vid limning av trä och andra porösa material som innehåller syre som motverkar optimal härdning.
TexoPlast UP713 levereras i 25g runda flaskor, 50g runda flaskor samt 500g runda flaskor. Även 4-kantig flaska för längre lagerhållning. På förfrågan även 2,5kg och 25kg dunkar.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.
Ytterligare information
| Storlek | 25g, 50g, 500g |
|---|---|
| Form | Fyrkantig, Rund |





