Cosmo AL EP-200.110
Cosmo AL EP-200.110 är ett 2-komp. Epoxylim. 890g dubbelpatron. Öppettid 60 min. Hårdhet 85 Shore D. Ett hårt konstruktionslim för stabila fogar. Lämpat för limning av metall, lackerad aluminium samt glasfiber. Klarar ugnslackering +230° i 30 min. Kan bearbetas och övermålas.
- Beskrivning
Beskrivning
Cosmo AL EP-200.110 är ett långsamthärdande 2-komp. epoxylim med en öppettid på ca 60 min. vilket ger dig gott om tid att fixera detaljer och utföra serielimningar. Funktionshållfasthet uppnås i rumstemp. efter ca 5 tim. Efter härdning blir limmet mycket hårt ca 85 shore D och kan därefter bearbetas samt övermålas. Klarar pulverlackering +230°C under ca 30 min. vilket gör att man först kan limma och sedan lackera. Limmet sväller inte och har en mycket svag krympning då det inte innehåller lösningsmedel. Limmet har också en mycket svag och mild lukt. Kan användas både utom- och inomhus och är väderresistent vid användning utomhus.
Cosmo AL EP-200.110
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB Bas EP-200.110 TDB Härdare EP-200.110 |
Kontakta Limus Texo om du behöver ett SDB (Säkerhetsdatablad). |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | 2-komp. Epoxy |
| Färg: | Grått (blandat) |
| Temperaturområde: | -30°C till +115°C. Tillfälligt 30 min. +230°C (pulverlackering). |
| Hårdhet: | 85 shore D |
| Öppettid: | ca 60 min. FUNKTIONSHÅLLFAST ca 5 tim. |
| Härdtid: | ca 24 tim. SLUTHÅLLFAST 7 dygn. |
| Viskositet: | Mediumviskös pasta. |
| Specifik vikt: | ca 1,49 g/cm³ |
| Arbetstemp.: | +5°C till + 30°C |
| Temp. Område: | -30°C till +115°C. Tillfälligt 30 min. +230°C (pulverlackering). |
Konstruktionslim för metall, aluminium och glasfiber med mera
Cosmo AL EP-200.110 är lämpat för limning av konstruktioner där man eftersträvar en hård limfog. Epoxylim har sin fördel vid limning av metall men limmet är universellt och limmar en mängd olika material i olika kombinationer mot vartannat. Kan användas för limning av metall, rostfritt, aluminium, lackerat material, glas, HPL, trä, glasfiberarmerad plast, byggmaterial och sten med mera.
Cosmo AL EP-200.110 härdar genom att man blandar 2 olika komponenter vilket ger en säkrare härdning oavsett yttre påverkan såsom exempelvis temperatur och luftfuktighet. Limmet blandas i förhållandet 1:1 och levereras i 890g (2x310ml) dubbelpatroner och är avsett att användas tillsammans med limpistol och blandningsrör vilket ger en optimal funktion. På det viset minimeras risken för hudkontakt och även avångningen minimeras. För den som inte vill använda blandningsrör av t.ex. ekonomiska skäl så kan limmet tryckas ut på ett plant underlag och blandas för hand. Risken vid blandning för hand är att blandningen ej blir korrekt utförd, att öppettiden passeras innan man hinner påföra limmet samt att luft blandas in i limmet vilket kan påverka limfogens hållfasthet negativt.
Bruksanvisning:
Öppna patronen och se till att inget härdat lim finns i öppningarna. Placera ett blandningsrör på patronen. Placera patronen i avsedd limpistol. Limmet blandas automatiskt i blandningsröret när lim matas fram. Använd för säkerhets skull inte de första ca 20g lim som matas fram. Lägg sedan lim på ena detaljen eller ytan och sammanfoga detaljerna inom öppettiden. Fixera detaljerna och använd press vid behov till dess att en funktionshållfasthet har uppnåtts. Avlägsna överskottslim innan det härdat. Blandningsröret behöver inte bytas så länge man använder detsamma och kvarvarande lim däri inom brukstiden på ca 30 min. Om mer än 30 min. förflyter innan röret återanvändes så kommer limmet att härda i blandningsröret och då måste det bytas ut mot ett nytt rör. Låt blandningsröret sitta kvar på patronen efter avslutat arbete. När du sedan skall använda patronen igen, så ta bort röret, kolla så inget härdat lim täpper till öppningarna på patronen och sätt sedan på ett nytt blandningsrör innan limning påbörjas. Som vanligt, använd inte de första 20g lim som matas fram. OBS! Vid låga temperaturer < +7°C rekommenderas att förvärma limmet upp till max +35°C. Om man av någon anledning inte vill använda blandningsrör så kan man spruta ut lim på ett plant underlag, blanda och applicera limmet för hand. Nackdelen vid detta förfarande är att luft riskerar att blandas in i limmet vilket kan försämra limfogen avsevärt samt att man kanske inte hinner lägga limmet på avsedd plats innan härdning påbörjas samt att blandningen kanske inte blir korrekt utförd. Vid blandning för hand finns risk för regelbunden och ofta upprepad hudkontakt vilket bör undvikas.
Utför alltid egna prover före användning för att säkerställa att limmet och dess egenskaper motsvarar dina förväntningar och att du också gör egna prover för att du skall kunna avgöra om limmet är lämpat att användas till just dina avsedda ändamål.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.





