TEXOPLAST BL719
Prisintervall: 299 kr till 2,000 kr
Extra Slagtåligt
Stresståligt och extra slagtåligt lim med viss elasticitet. Dynamisk viskositet 400-700 cP. Svagt spaltfyllande. Höghållfast och temperaturbeständigt. För metall, plast och elastomerer.
- Beskrivning
- Ytterligare information
Beskrivning
TEXOPLAST BL719 är ett snabbhärdande Cyanoakrylatlim som härdar mellan 5-60 sek. beroende på vilket material som limmas samt beroende på temperatur och på omgivningens miljö. Uppnår 90% av full styrka inom 10 min. och fullt uthärdat på 16 tim. Viskositet 400 cP. Viskositeten är dynamisk och ökar under lagerhållning. Spaltfyllnad ca 0,15mm. BL719 har en viss fixeringstid innan det nyper fast när du utsätter det för hård press. Svagt spaltfyllande. Limmar med hög hållfasthet.
TEXOPLAST BL719
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB TexoPlast BL719 | SDB TexoPlast BL719 |
| Art nr | Produkt | Storlek | Variant |
|---|---|---|---|
| 0107190050 | Texoplast BL719 | 50g | Rund |
| 0107190500 | Texoplast BL719 | 500g | Rund |
| Under Uppdatering | Texoplast BL719 | 500g | Fyrkantig |
| Material | Härdtid | Skjuvhållfasthet |
|---|---|---|
| Stål | Under Uppdatering | 15-25 N/mm² |
| Rostfritt | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| Aluminium | Under Uppdatering | 7-10 N/mm² |
| Trä | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| ABS-plast | Under Uppdatering | 7-10 N/mm² |
| Polykarbonat | Under Uppdatering | 7-10 N/mm² |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | Modifierat Cyanoakrylat. Etyl. |
| Färg: | Svart. |
| Temperaturområde: | -50°C – +80°C. |
| Spaltfyllnad: | 0,15 till max 0,20 mm. Lägre spalt ger starkare fog. |
| Härdningstid: | 5-60 sek. beroende på vilka material som limmas. |
| Genomhärdningstid: | 16 timmar. Efter ca 10 min. har ca 90% av full styrka uppnåtts under normala förhållanden |
| Viskositet: | ca 400 cP. Dynamiskt mellan ca 400-700 cP. |
| Specifik vikt: | ca 1,05g/cm³. |
| Flampunkt: | Under Uppdatering |
| Smältpunkt: | Under Uppdatering |
TEXOPLAST BL719
BL719 är ett svart gummibaserat lim. Stresståligt och extra slagtåligt lim. Med viss elasticitet. Limmar med hög hållfasthet och klarar bättre höga temperaturer. Lämpat för limning av metall, plast, kompositer och elastomerer. Limmar även andra typer av material. BL719 kan vid behov användas tillsammans med aktivator CA778 och CA778S. Vilket är absolut nödvändigt vid limning av stora spalter samt vid limning av porösa material som innehåller syre som annars motverkar optimal härdning.
TexoPlast BL719 levereras i 50g runda flaskor samt 500g runda flaskor. Även 4-kantig flaska för längre lagerhållning. På förfrågan även 2,5kg och 25kg dunkar.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.
Ytterligare information
| Storlek | 50g, 500g |
|---|---|
| Form | Fyrkantig, Rund |





