TEXOPLAST UP712
Prisintervall: 140 kr till 1,400 kr
Lättflytande
TEXOPLAST UP712 är ett relativt lättflytande lim som ändå inte ”skvätter”. Limmar de flesta material i olika kombinationer mot vartannat. Lämpat för limning av gummi t.ex. tätningslister mot lackerat. Lättflytande lim med en dynamisk viskositet på 120-180 cP.
- Beskrivning
- Ytterligare information
Beskrivning
TEXOPLAST UP712 är ett snabbhärdande Cyanoakrylat-Lim som härdar mellan 2-20 sek. beroende på vilket material som limmas samt beroende på temperatur och på omgivningens miljö. Uppnår 90% av full styrka inom 10 min. och fullt uthärdat på 16 tim. Viskositet 120 cP. Viskositeten är dynamisk och ökar under lagerhållning. Spaltfyllnad max 0,15mm. UP712 har en ytterst liten fixeringstid innan det nyper fast när du utsätter det för hård press. Mycket svagt spaltfyllande. Limmar med hög hållfasthet.
TEXOPLAST UP712
| Tekniska Datablad | Datasäkerhetsblad |
|---|---|
| TDB TexoPlast UP712 | SDB TexoPlast UP712 |
| Art nr | Produkt | Storlek | Variant |
|---|---|---|---|
| 0107120026 | Texoplast UP712 | 25g | Rund |
| 0107120050 | Texoplast UP712 | 50g | Rund |
| 0107120500 | Texoplast UP712 | 500g | Rund |
| Under Uppdatering | Texoplast UP712 | 500g | Fyrkantig |
| Material | Härdtid | Skjuvhållfasthet |
|---|---|---|
| Stål | Under Uppdatering | 15-25 N/mm² |
| Rostfritt | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| Aluminium | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Trä | Under Uppdatering | Under Uppdatering |
| ABS-plast | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Polykarbonat | Under Uppdatering | 5-10 N/mm² |
| Information | Vid ca +20°C och vid luftfuktighet >50% |
|---|---|
| Bas: | Modifierat Cyanoakrylat. Etyl. |
| Färg: | Färglöst. Klart. |
| Temperaturområde: | -50°C – +80°C. |
| Spaltfyllnad: | max 0,15 mm. Ju lägre spalt desto starkare fog. |
| Härdningstid: | 2-20 sek. beroende på vilket material som limmas. |
| Genomhärdningstid: | 16 timmar. Efter ca 10 min. har ca 90% av full styrka uppnåtts under normala förhållanden. |
| Viskositet: | ca 120 cP. Dynamiskt mellan ca 120-180 cP |
| Specifik vikt: | ca 1,05g/cm³. |
| Flampunkt: | Under Uppdatering |
| Smältpunkt: | Under Uppdatering |
TEXOPLAST UP712
UP712 är ett allroundlim som effektivt limmar metaller, många plaster, kompositer, elastomerer, gummi, trä, balsa, lackerat, keramik, porslin, sten, läder, textil, frigolit m.m i olika kombinationer mot vartannat. Ett lim särskilt bra för limning av svårlimmade plaster och elastomerer mot vartannat eller mot andra typer av material. Ett lim speciellt bra för limning av olika typer av tätningslister mot t.ex. trä, lackerat trä och lackerad/eloxerad aluminium. UP712 kan vid behov användas tillsammans med aktivator CA778 och CA778S. Vilket är absolut nödvändigt vid limning av trä och andra porösa material som innehåller syre som motverkar optimal härdning.
TexoPlast UP712 levereras i 25g ovala flaskor, 50g runda flaskor samt 500g runda flaskor. Även 4-kantig flaska för längre lagerhållning. På förfrågan även 2,5kg och 25kg dunkar.
Kontakta LIMUS TEXO AB på 070-3923950 eller info@limustexo.se för mer information.
Ytterligare information
| Storlek | 25g, 50g, 500g |
|---|---|
| Form | Fyrkantig, Rund |





